
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.8 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2.65 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Interface | SPI, Serial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Analog, Digital |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Supply Current | 20 mA |
| Nominal Supply Current | 7.5 mA |
| Input Current | 2 mA |
Stock: 278
Distributors
pcbx
Unit Price$2.99309
Ext.Price$2.99309
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.99309 | $2.99309 |
| 10 | $2.51242 | $25.12420 |
| 25 | $2.24562 | $56.14050 |
| 50 | $2.00715 | $100.35750 |
| 100 | $1.79402 | $179.40200 |
| 300 | $1.72210 | $516.63000 |
| 500 | $1.65307 | $826.53500 |
| 1000 | $1.59187 | $1591.87000 |
